Mikroprocesszor vezérelt térdízületek
Combprotéziseinket olyan páciensek számára terveztük, akiket térd fölött amputáltak, és így hiányzik a térdízületük és alsó lábszáruk. A valóságban sokkal többre van szükségük, mint „csak” egy térdre. A protézisrendszerek moduláris felépítésűek. Protézislábból, térdízületből, protézistokból, valamint adapterekből és összekötő elemekből épülnek fel. A moduláris felépítésnek köszönhetően az egyes szerkezeti elemeket a páciens szükségleteihez egyedileg lehet adaptálni.
Általánosságban kétféle térdízület van: mikroprocesszor nélküli (vagy mechanikus) és mikroprocesszoros. Minden mechanikus térdízület egy vagy több tengelyes rendszert használ. A több tengelyes felépítésű ízület fokozza az aktív páciensek stabilitását.
A mikroprocesszorral rendelkező térdízületek szabályozása egy elektronikusan vezérelt hidraulikus rendszerrel történik. Ezeket a bonyolult térdízületeket úgy terveztük, hogy segítsenek a hatékonyabb járásban és a stabilabb testtartásban, amely sokkal közelebb áll a természetes járásmintához.
Hogyan működnek?
Minden mikroprocesszorral vezérelt térdízület rendszer rendelkezik szenzotokkal, akkumulátorral, kiszolgáló szoftverrel és vezérelt hidraulikával.
A térdízület központi vezérlője (mikroprocesszor) vezérli a hidraulikus folyadék áramlását. Ugyanez a rendszer érzékeli különböző belső szenzorok segítségével, hogy a páciens mely járásfázisban van. Folyamatos járás közben is mindig az egyedi igényekhez igazodik a rendszer, amely lehetővé teszi, hogy ne jelentsen gondot a járás váltakozó sebességgel, egyenletes vagy egyenetlen talajon.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi szükség van kontrollált ellenállásra járás közben? Érdemes megismerni mi is történik járás közben.
A járásciklust két fő részből: állás és lendítési szakaszból áll. Állásfázis során a talp érinti a talajt, a testsúly ráhelyeződik az adott lábra. A lendítési szakasz során a láb a levegőben előre lendül.
Amikor a láb a talajjal érintkezik a térdízületben többször kisebb hajlítások történnek. Ezek a hajlítások bár kismértékűek,védik a térdet a kificamodásától. Ezeket a hajlításokat az izmok hozzák létre és kontrollálják. Amikor lépünk és ráhelyezzük a testsúlyt a lábunkra, a térd kissé behajlik és a lengéscsillapítóhoz hasonlóan működik. Az izmok stabilizálják a térdet és átvezetik a test súlyát a lábra.
Lendítési fázisban (amikor a láb előre lendül, hogy a lépést előkészítse) a térd újra hajlított helyzetben van, de ekkor nincs szükség erőteljes kontrollra és ellenállásra, mert a láb szabadon a levegőben van.
A mikroprocesszor vezérelt térdízület folyamatosan figyeli, mely lépésciklusban van és alkalmazkodik a protézisviselő egyedi igényeihez. Az alapbeállításokat az ortopédiai műszerész az első próba alkalmával a pácienshez igazítja.
Az Ottobock mikroprocesszor vezérelt térdízület rendszerei folyamatosan alkalmazkodnak a protézisviselő járássebességéhez. Mind a Genium, mind a C-Leg térdízületek rendelkeznek botlásgátló rendszerrel, amely érzékeli az elesés veszélyét és azonnal megemeli a rendszer ellenállását, hogy megakadályozza azt.
Főbb tények:
- Az eleséstől való félelem miatt sok páciens megváltoztatja járásképét, és minden lépésnél zárva tartja a protézis térdízületét.
- Az így kialakuló kompenzáló mozgások természetellenes terhelést okoznak mind az érintett, mind az ellenoldalon és a gerincen.
- Amikor egy páciens megkapja első mikroprocesszor vezérelt combprotézisét, a gyógytornász egyéni járástréninget alakít ki számára. Azoknak, akik korábban, több éven át mechanikus térdízületet használtak, át kell szokniuk az új rendszerre, hogy elkerüljék a kompenzáló mozdulatokat.
- Minden mikroprocesszor vezérelt térdízületnek van maximum terhelhetősége.
Mikroprocesszor vezérelt térdízületek
A világ vezető innovatív protetikai alkatrészeket gyártó cégeként, az Ottobock már közel két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a mikroprocesszor vezérelt térdízületek gyártásában. 1997 óta több mint 60.000 ilyen mikroprocesszor vezérelt térdízület rendszert használnak szerte a világban. Az ilyen protézisekkel ellátott páciensek tapasztalatai és a klinikai kutatások eredményei együttesen segítik ezen térdízület rendszerek folyamatos fejlesztését.
Tudjon meg többet a C-Leg mikroprocesszor vezérelt térdízületről